علل استفاده از کوتاه کننده های لینک

کوتاه کننده های لینک یک تکنولوژی برای وب می باشد که آدرس های الکترونیکی را به طور قابل ملاحظه ای کوتاه کرده و به صفحه ی مورد نظر هدایت می کند. این عمل با استفاده از تغییر مسیر (ریدایرکت کردن) آدرس های اینترنتی صورت می پذیرد. به گونه ای که با کلیک روی آدرس کوتاه شده ابتدا به سایت ارائه دهنده سرویس هدایت می شوید از آنجا به آدرس سایت اصلی منتقل می شوید.

دلایل متعددی برای کوتاه کردن لینک وجود دارد.

در سرویس های کوتاه کننده لینک نام دامنه کوتاه تر از اصل آن می شود. که می توان گفت این آدرس های کوتاه شده برای فناوری های که تعداد محدودی کاراکتر دارند مانند فناوری پیامک رسانی مناسب است. این محدودیت کاراکتر باعث می شود آن آدرس کوتاه شده سریع تر تایپ گردد، بخاطر سپارده شود و یا راحت تر پیوند داده شوند.

بسیاری از توسعه دهندگان وب از ویژگی های توصیفی آدرس ها برای سلسه مراتب داده ها، ساختار فرمان، مسیر تراکنش و... استفاده می کنند که باعث می شود پیوندها از نظر زیبایی ناپسند باشند.

این آدرس های طولانی، نتیجه ی صدها کاراکتر و شامل الگوهای پیچیده کاراکتر می باشد. چنین آدرس های برای حفظ کردن، تایپ کردن و یا منتشر شدن، سخت هستند. آدرس های اینترنتی بلند را نمی توان حفظ یا تایپ نمود برای توزیع این آدرس ها باید از copy و paste کردن استفاده نمود به همین دلیل کوتاه کردن آدرس ها برای وب سایت ها و یا موارد چاپی مانند مجلات و کتاب ها مناسب می باشد برای این موارد اگر از کوتاه کردن لینک استفاده نکنید مجبور می شوید آدرس ها را به چندین خط بشکنید. علاوه بر مجلات، کتاب ها برخی از نرم افزارها و ایمیل ها نیز آدرس های کوتاه را دریافت می نمایند. به همین دلیل از کوتاه کننده های لینک به کثرت استفاده می شود.

برخی از خدمات های پیام رسانی فوری، محدودیت کاراکتر برای ارسال پیام را دارند که برخی از این پیام رسان ها خود خدمات کوتاه کردن لینک را دارا هستند. اما برای برخی از خدمات پیام رسانی که این قابلیت را دارا نمی باشند می توان از سایت های کوتاه کردن لینک مانند ytre که آدرس های کوتاه با نام دلخواه و قابل خواندن، تولید می کند؛ استفاده نمایید.

علاوه بر مواردی که در بالا ذکر شد از سرویس های کوتاه کننده لینک برای کد گذاری دو بعدی از قبیل QR نیز استفاده می کنند که باعث می شود تراکم چاپ این کدها پایین تر بیاید.

یکی دیگر از دلایلی که سایت های کوتاه کننده لینک به وجود آمد تحلیل و آنالیز صفحه ای که آدرس آن کوتاه شده است، می باشد. خدمات کوتاه کننده لینک این قابلیت را به کاربران می دهد که آنالیز دقیقی از صفحه کوتاه شده داشته باشد و حتی دسترسی آن را خود مشخص نماید.

مهمترین دلیل استفاده از خدمات کوتاه کننده لینک راحت تر فعالیت نمودن در دنیای اینترنت می باشد.

مقالات کوتاه کننده لینک را در ytre مطالعه نمایید.